Geoblog.pl    Ankha    Podróże    KRYM 2009    Suma sumarum

Suma sumarum

Polska, Kraków

Na koniec podsumowanie.
Wyjeżdżaliśmy z przewodnikiem Bezdroży wydanym w 2007r. Podróżowanie bez przewodnika po Ukrainie byłoby jak błądzenie w ciemnościach. Kiedy wyjeżdżaliśmy nie mieliśmy przygotowanego szczegółowego planu, wiedzieliśmy jedynie co mniej więcej chcemy zobaczyć, resztę miało zweryfikować życie. W przewodniku znaleźliśmy wszelkie potrzebne nam informacje. Jednak dwa lata po wydaniu ceny na Ukrainie nieco wzrosły, więc te podane w przewodniku są już nieaktualne.

Koszt całej podróży to ok. 500 zł, bo tyle wymieniliśmy złotówek na hrywny i w tej sumie się zmieściliśmy. Co prawda pod koniec musieliśmy przypinać pasa, ale też wcześniej zbytnio nie oszczędzaliśmy. Nocowaliśmy 5 razy na kwaterach i 3 razy pod namiotem (za free ;)). Stołowaliśmy się na parę razy w restauracjach, ale mieliśmy też ze sobą gorące kubki i 2 razy sami gotowaliśmy obiady. Na Krymie można spokojnie zjeść obiad za niecałe 10zł. W czasie kiedy byliśmy tam, można było kupić dużo owoców; winogron, arbuzów, melonów i świeżych fig.
Pogoda była ciepła, a woda w morzu nadawała się jeszcze do kąpieli. Jednak dzień pod koniec września jest krótki, zimno robi się już po godz.16 a ciemno jest już o godz.19.

Ceny przejazdów w UAH:

5) Ałuszta -> Jałta: ok.8
6) Jałta -> Gaspra: 4
7) Gaspra -> Ałupka (rejs): 40
8) Ałupka -> Sewastopol: 12,50
9) Sewastopol -> Bałakława (taryfa): 80 (za 4 osoby i plecaki)
10) Bałakława -> 5KM: ok.5
11) 5KM -> Sewastopol: ok.2
12) Sewastopol -> Bakczysaraj: 12,50
13) Bakczysaraj -> Sokolinoje: ok.8
14) Sokolinoje -> Wielki Kanion: 25 (za 4 osoby)
15) Sokolinoje -> Bakczysaraj: 7
16) Bakczysaraj -> Sewastopol: 7,25
17) Sewastopol -> Lwów: 137,75

Ceny noclegów w UAH za 1 nocleg:

1) Sudak (w pokoju 2- osobowym, łazienka i wychodek za zewnątrz) - 30
2) Ałuszta (mieszkanie 2- pokojowe, kuchnia, łazienka z ciepłą wodą) - 35
3) Bakczysaraj (w pokoju 4- osobowym, z kuchenką gazową i z łazienką bez bieżącej wody): 30

Z gospodarzami warto się targować, na początku zawsze zawyżają ceny. Nie warto im wierzyć na słowo, bo może się okazać, że ustalona wcześniej cena wzrosła, a do morza nie idzie się 10 a 30 minut.

Ceny wstępów w UAH:

1) Twierdza genueńska w Sudaku: bilet normalny 20
2) Akwarium w Ałuszcie: 40
3) Jaskółcze Gniazdo: 5
4) Studnia przy skalnym mieście w Bakczysaraju: 20
5) Skalne Miasto Czufut- Kale: bilet ulgowy 15

W sezonie jest także płatny wstęp do Wielkiego Kanionu. Poza tym w miastach większość plaż jest płatna.

Ankha
Anna K.